LD29150PT80 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
LD29150PT80
Manufacturer Part Number:
LD29150PT80
Manufacturer / Brand
STMicroelectronics
Part of Description:
IC REG LINEAR 8V 1.5A PPAK
Datasheets:
LD29150PT80.pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number LD29150PT80
Manufacturer / Brand STMicroelectronics
Category Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
Description IC REG LINEAR 8V 1.5A PPAK
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Min/Fixed) 8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Input (Max) 14V
Supplier Device Package PPAK
Series -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Package Tube
PSRR -
Output Type Fixed
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply (Max) 80 mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Output 1.5A