LD033C561JAB2A ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
LD033C561JAB2A
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
LD033C561JAB2A
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP CER 560PF 25V X7R 0603
Datasheets:
LD033C561JAB2A(1).pdfLD033C561JAB2A(2).pdfLD033C561JAB2A(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS non-compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number LD033C561JAB2A
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Ceramic Capacitors
Description CAP CER 560PF 25V X7R 0603
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS non-compliant
Voltage - Rated 25V
Tolerance ±5%
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series LD
Ratings -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Features -
Capacitance 560 pF