JWS300-24 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
JWS300-24
Manufacturer Part Number:
JWS300-24
Manufacturer / Brand
TDK-Lambda Americas Inc
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheets:
JWS300-24(1).pdfJWS300-24(2).pdfJWS300-24(3).pdfJWS300-24(4).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number JWS300-24
Manufacturer / Brand TDK-Lambda Americas Inc
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) > AC DC Converters
Description AC/DC CONVERTER 24V 300W
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS Compliant
Voltage - Output 6 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Type Enclosed
Size / Dimension 7.48" L x 4.72" W x 3.62" H (190.0mm x 120.0mm x 92.0mm)
Series JWS (300W)
Power (Watts) 300W
Package Bulk
Operating Temperature -10°C ~ 65°C (With Derating)
Number of Outputs 1
Mounting Type Chassis Mount
Minimum Load Required -
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Efficiency 80%
Current - Output 1 14 A
Approval Agency CE
Applications ITE (Commercial)
Packaging
All the products will packing in anti-staticbag. Ship with ESD antistatic protection.
Outside ESD packing’s lable will use ourcompany’s information: Part Mumber, Brand and Quantity.
Global Shipment by DHL/FedEx/TNT/UPS
Shipping Fees reference DHL/FedEx
Shipment charges: (Reference DHL and FedEX)
JWS300-24 Product Details:
JWS300-24, Discrete Semiconductor Products, IGBT Modules, AC/DC CONVERTER 24V 300W: The Foundation of High-Performance Electronics The JWS300-24 is a premium quality IGBT module that is designed to significantly boost the performance of high-power electronics. With a product model number that reflects its specifications, this power-packed model is built to deliver up to 300W of consistent power output. The JWS300-24 is a discrete semiconductor product that is specifically classified as an IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) module, which is commonly used in AC/DC converter applications. These modules are popular in industries focused on automotive, alternative energy, and machine tool manufacturing, as well as in various other industrial sectors that require high efficiency and reliability. Aside from its impressive power output, the JWS300-24 has many remarkable features that justify its high selling point. It has a wide temperature range and produces an accurate and stable output voltage and current, making it suitable for a wide variety of applications such as industrial machinery, medical equipment, and transportation. The JWS300-24 is a perfect IGBT module to use in applications such as motor drives, two-wire fans, as well as lighting and temperature control systems. The module is compatible with the latest electronic devices, making it a great alternative to other power electronic components in the market. Integrated circuits (ICs) are an essential component in modern electronics, designed to facilitate or regulate electronic signals in a circuit. Different types of integrated circuits include digital, analog, mixed signal, and RF. The JWS300-24 includes advanced mixed signal circuits, ensuring the highest-level performance for any given application. The process of creating an IGBT module is complex and includes many manufacturing steps that require careful attention. The manufacturing process for the JWS300-24 is rigorous and inclusive of chip design, cutting, cleaning, laser processing, back grinding, doping, exposure, vapor deposition, etching, and more. Finished products must undergo appropriate packaging and testing to ensure their quality and performance. To summarize, the JWS300-24 Discrete Semiconductor Product is a highly efficient IGBT module that has been designed for high-performance electronics. It is an ideal solution for industrial machinery, medical equipment, and transportation applications, as well as other industries that require high efficiency, accuracy, and reliability. Renowned for its complex manufacturing process, mixed signal circuits and rigorous testing protocols, the JWS300-24 is one of the most stable and reliable power electronics products available on the market today.