F970J336MAA ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
F970J336MAA
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
F970J336MAA
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 1206
Datasheets:
F970J336MAA(1).pdfF970J336MAA(2).pdfF970J336MAA(3).pdfF970J336MAA(4).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number F970J336MAA
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Tantalum Capacitors
Description CAP TANT 33UF 20% 6.3V 1206
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Rated 6.3 V
Type Molded
Tolerance ±20%
Size / Dimension 0.126' L x 0.063' W (3.20mm x 1.60mm)
Series F97
Ratings AEC-Q200
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Manufacturer Size Code A
Lifetime @ Temp. -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) 0.047' (1.20mm)
Features Automotive, High Reliability
Failure Rate -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
Capacitance 33 µF