AP1122DG-13 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
AP1122DG-13
Manufacturer Part Number:
AP1122DG-13
Manufacturer / Brand
Diodes Incorporated
Part of Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252-3
Datasheets:
AP1122DG-13(1).pdfAP1122DG-13(2).pdfAP1122DG-13(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number AP1122DG-13
Manufacturer / Brand Diodes Incorporated
Category Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
Description IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252-3
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Input (Max) 12V
Supplier Device Package TO-252-3
Series -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Package Tape & Reel (TR)
PSRR 60dB (120Hz)
Output Type Fixed
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators 1
Mounting Type Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Output 1A