1206VC223KAT2A ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
1206VC223KAT2A
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
1206VC223KAT2A
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206
Datasheets:
1206VC223KAT2A(1).pdf1206VC223KAT2A(2).pdf1206VC223KAT2A(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number 1206VC223KAT2A
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Ceramic Capacitors
Description CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Rated 250V
Tolerance ±10%
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series -
Ratings -
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Features -
Capacitance 0.022 µF