08051A511GAT2A ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
08051A511GAT2A
Manufacturer Part Number:
08051A511GAT2A
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP CER 510PF 100V NP0 0805
Datasheets:
08051A511GAT2A(1).pdf08051A511GAT2A(2).pdf08051A511GAT2A(3).pdf08051A511GAT2A(4).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number 08051A511GAT2A
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Ceramic Capacitors
Description CAP CER 510PF 100V NP0 0805
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Rated 100V
Tolerance ±2%
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series -
Ratings -
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Features -
Failure Rate -
Capacitance 510 pF