04026D105MAT2A ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
04026D105MAT2A
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
04026D105MAT2A
Manufacturer / Brand
AVX Corporation
Part of Description:
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Datasheets:
04026D105MAT2A(1).pdf04026D105MAT2A(2).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
Lead free / RoHS Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number 04026D105MAT2A
Manufacturer / Brand AVX Corporation
Category Capacitors > Ceramic Capacitors
Description CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance ±20%
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series -
Ratings -
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Other Names 04026D105MAT2A-ND
04026D105MAT2A/10K
04026D105MAT2A\10K
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Lead Style -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Features -
Failure Rate -
Detailed Description 1µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Capacitance 1µF